Ungdomskalender

DatoStedAktivitetGruppeAnsvarligIndbydelse
18. - 20. april 2019Ulfborg/StråsøPåskeløbAlleHerning OK
26. - 28. aprilSkåne10-milaRutinerede, stafet
5. maj 2019Ulbjerg ved Viborg1. divisionsmatch og Midtjysk Ungdoms LigaAlle, introløbViborg OK
18. - 19. maj 2019FynFynsk Sprint CupRutinerede
25. - 26. majGrindstedDM Sprint / DM Sprint StafetRutinerede
30. majMarselisborgskoveneKristi Himmelfartsløbet og Midtjysk Ungdoms LigaAlle, IntroløbOK Pan Aarhus
2. juniHorsensJysk Fynsk Mesterskab SprintRutineredeHorsens OK
10. juniHimmelbjergetMidtjysk Ungdoms Liga og testløbAlle, IntroløbSilkeborg OK / OK Pan
23. junived HerningMidsommerløbet og Midtjysk Ungdoms LigaAlle, IntroløbHerning OK
Uge 27?Sommerlejre for U1 og U2 (forskellige lejre)Årgang 2003 - 2008
17. og 18. augustLangelandJysk Fynsk Mesterskab i stafet og LangRutinerede
31. augustRold SkovDM MellemRutinerede
1. september?MidgårdsormenRutinerede/stafet
8. septemberSjørup Plantage (Skive)1. divisionsmatchAlle/introløb
14. og 15. septemberGrib Skov (Hillerød)DM stafet og Lang
Klubtur
Rutinerede
29. september eller
6. oktober
? - afhænger af om vi kvalificerer os til DM holdOp/Nedrykningsmatch i Rold Skov eller DM Hold i SydkredsenAlle / introløb
16. - 20. oktoberSverigeKlubtur med BlotslitetAlle
25. - 27. oktoberØstkredsenKreds Ungdoms MatchAlle

Introløb er målrettet de ungdomsløbere, der er nye i sporten og har brug for hjælp til at starte med at løbe konkurrenceløb.  Vi hjælper med tilmelding, koordinerer kørsel, at komme til start og skygger eller finder en skygge. Kort sagt sørger for at du kommer godt i gang med at løbe konkurrencer!
Med forældre: betyder at stævnet er med overnatning og at det derfor kræver at forældrene er med.
Rutinerede: Er mesterskabsløb. Her skal man kunne løbe den bane der passer til sin alder uden skygge.
Alle: Aktiviteter for alle grupper, både nye og rutinerede.

Listen er ment som en huskeliste, så du kan se hvornår du skal reservere plads i kalenderen til orienteringsløb!