Træningsløb i Bygholm lørdag 1. februar 2025

INSTRUKTION

Velkommen til træningsløb i Bygholm lørdag 1. februar 2025

Der kan startes mellem kl. 12.30 og 14.00. Posterne indsamles fra klokken 15.00.

OBS: Politihundeforeningen har også træning i skoven om lørdagen, hvorfor der henstilles til, at første start ikke sker før.

Vælg mellem følgende 6 baner:

Bane 1 – Svær lang:            8,3 Km, 26 poster

Bane 2 – Svær ml.lang:       6,3 Km, 19 poster

Bane 3 – Svær kort:             3,6 Km, 11 poster

Bane 4 – Mellemsvær:        4,4 Km, 14 poster

Bane 5 – Let:                       3,3 Km, 16 poster

Bane 6 – Begynder:             2,4 Km, 14 poster

Alle baner er i målestok 1:10.000 med en ækvidistance 2,5 m. Kortet er revideret i november 2024.

Pris for deltagelse: Kr. 20,- for voksne og Kr. 10,- for børn. Betal gerne på MobilePay 34505, ellers kan du betale kontant i kassen.

Først skal du vælge en bane, og skrive navn på et kort i den rigtige farve, som afleveres til arrangørerne.

Der er tidtagning med SI-udstyr og der er mulighed for at låne en SI-brik, hvis du ikke selv har.

Før start skal du huske at gøre SI-brikken klar ved at putte den i clearings-enheden og test-enheden, som er sat op ude ved start. Så, er du klar til at løbe. Tiden starter når du putter brikken i startenheden.

Tracker du dit løb på GPS-ur, kan du efter løbet uploade tracket på o-track.dk og sammenligne med andre på samme bane.

Husk at melde dig til arrangøren efter løbet, uanset om du har gennemført eller ej, så sikrer vi at alle er kommet hjem igen.

Resultaterne hænges op i klubhuset og kommer på hjemmesiden. Du får naturligvis en strimmel, når du kommer i mål.

Der er mulighed for at købe boller og kakao m.m.

 

Rigtig god tur i skoven.

Anna, Mikael, Peter og Rikke