Hver lørdag i januar og februar mellem klokken 12.30 og 14.00 slår vi dørene til klubhuset op for alle, der har lyst til at prøve orienteringsløb og vi er nu nået til det sidste løb i rækken.
De foregående 7 lørdage har budt på rigtig fint løbevejr og vi satser på at runde af med endnu en dejlig lørdag i Åbjergskoven.
Såvel nye som garvede løbere, ikke-medlemmer og medlemmer af klubben er meget velkomne.
Vort klubhus ligger smukt ved Bygholm Sø på adressen Åbjergskovvej 6, 8700 Horsens og der kan parkeres lige uden for døren.
Der vil være hjælpere i gule veste til at give dig og din familie en god instruktion, så I kommer godt i gang.
Det kræver ikke specielt udstyr at deltage. Tag blot varmt træningstøj og et par løbesko på. Du får et kort med ruten udleveret og kan låne et kompas.
Der er ruter af forskellige sværhedsgrader og længder, så alle får en god mulighed for at prøve orienteringsløb på et passende niveau. I er velkomne til at følges ad på ruten. Der er tidtagning, så du kan checke din tid mod de andre.
Løbets instruktion med bl.a. oplysninger om banelængder og sværhedsgrader finder du lige her: INSTRUKTION
Efter strabadserne er der mulighed for at købe varm kakao og boller i klubhuset og husker du et håndklæde, kan du få et varmt bad.
Pris for deltagelse: 10 kr. for børn og 20 kr. for voksne pr. kort.
Der kan startes mellem kl. 12.30 og 14.00 og posterne indsamles fra kl. 15.00.
Bemærk: Efter løbet (omkring klokken 15) trækker vi lod om 3 startnumre til Royal Run blandt de løbere som har deltaget i vore 4 træningsløb i februar og de løbere som har registreret sig på vores One Mile rute. Vindernavnene offentliggøres umiddelbart efter på klubbens hjemmeside og på Facebook.
Dagens banelæggere og arrangører er Thomas Guldmann, Ulrik Christiansen og Tommy Jakobsen
og de glæder sig til at se jer.
og de glæder sig til at se jer.